Biyografi

1987 yılında Marmara Üniversitesi'nden fizik dalında lisans derecemi, 1992'de ise fiber optik sensörler alanında Heriot-Watt Üniversitesi'nden doktora derecemi aldım.

1993 - 1994 yılları arasında Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yaptım.

1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde yardımcı doçentliğimi aldım ve 1996'da doçentliğe yükseltildim.

1998 - 1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Japonya’nın Gunma Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak çalıştım.

1999 - 2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptım; üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldım.

2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'ne profesör oldum ve 2014 - 2018 döneminde bölüm başkanlığı yaptım.

Stuttgart Üniversitesi, Gunma Üniversitesi, Norveç Teknik Üniversitesi ve Heriot-Watt Üniversitesi olmak üzere yurtdışında çeşitli üniversitelerde misafir profesör olarak bulundum.

Fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışıyor ve araştırmalar yürütüyorum. İki uluslararası patent sahibiyim.

2021 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine atandım. TÜBİTAK Yönetim Kurulu üyeliği ile Üniversitelerarası Kurul Yönetim Kurulu üyeliği görevlerim devam etmektedir.